Mahsul Vakaları / Yield Events

Research, exhibiton and public programs / Curating / Bayetav Sanat

General views from the exhibition, Photos: Kayhan Kaygusuz
Dünya ile kurulan ilişkilere dair tarifleri yeniden ele alan Mahsul Vakaları, işbirlikleri ve bir aradalıklara dayalı bir sergi ve kamu programı olarak Bayetav Sanat’ta gerçekleşiyor.

Mahsul Vakaları, Çukurova’da başlayan ve İzmir’de devam eden, Anadolu’nun güney ve batı kıyılarındaki kırsal modernleşme sürecinin çevresel, kültürel ve toplumsal mahsullerini araştıran Mahsul Projesi’nin bir mahsulü. 2022 yazından bu yana süren, coğrafya gezileri, arşiv ziyaretleri, görüşmeler ve kayıtlarla beslenen araştırma, eş zamanlı olarak genişleyen çevrimiçi bir arşiv denemesi de sunuyor. İzmir ayağı BAYETAV Bir Arada Yaşarız Destek Programı ile desteklenen Mahsul Projesi, ekolojiyi türler arası ilişkilerle kenetlenen çok katmanlı ve devingen bir ağ olarak ele alıyor. Mahsul Vakaları ile bugünün devinimlerini coğrafyadan hikâyelerle hatırlayarak, yeniden seslendirerek ve türler arası birliktelikler hayal ederek düşünmeyi öneriyor.

Sergi ve kamu programı, dünyayı benzer meraklarla mesken tutan üretimleri yankılarken onlarla işbirliği yaparak çoğalıyor, toprağın, suyun ve havanın hikâyelerini buluşturuyor. Dilşad Aladağ’ın araştırma sürecinden süzülenler ile birlikte ANATOPIA, Ali Cindoruk, Aslıhan Demirtaş, Aslı Özdoyuran, Eylül Şenses, Fatma Belkıs & İz Öztat, Yasemin Ülgen’in üretimleri sergi kurgusunu oluşturuyor.

Serginin kavramsal çerçevesini oluşturan Mahsul Projesi araştırma süreci 2022 ve 2023 yılında CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı kapsamında Avrupa Birliğinin desteğiyle üretilmiştir.

Readdressing relations with the world, Mahsul Vakaları [Yield Events], opens at Bayetav Sanat as an exhibition and a public program based on a series of multispecies collaborations and comraderies.

Mahsul Vakaları is the yield (mahsul) of the Mahsul Projesi [Project Yield], which investigates the environmental, cultural, and social yields of rural modernisation in the Southern and Western shores of Anatolia. Starting in Çukurova, the project continues its journey in İzmir. While being nourished by forays to geographical locales, archival visits, interviews and recordings since the summer of 2022, Mahsul simultaneously offers an expanding online archive. Mahsul, whose İzmir stop is supported by BAYETAV Research Fellowship, approaches ecology as a mobile, multi-layered mesh connected through manifold relationships with organic and inorganic entities. Together with Mahsul Vakaları, the Mahsul Projesi invites us to think of the mobilities today by remembering the stories from this geography, reiterating them and imagining earthly companionships.

A shared sense of wonder resonates throughout the artworks in this exhibition and Mahsul Vakaları multiplies in its collaborations with them and meshes the story of the land, sea, and air.  The works of ANATOPIA, Ali Cindoruk, Aslıhan Demirtaş, Aslı Özdoyuran, Eylül Şenses, Fatma Belkıs & İz Öztat, Yasemin Ülgen, together with the yields of Dilşad Aladağ's research process constitute the narrative of the exhibition. 

Yield Events research process, which forms the conceptual framework of the exhibition, was produced in 2022 and 2023 within the scope of CultureCIVIC: Culture and Arts Support Programme.


Basın kiti için tıklayınız - link for the press kit in Turkish 


Selected Reviews


Ömer Mirza Şeker, Anadolu Ajansı 2024

Kadim Üretim Yöntemlerini Hatırlatan Bir Sergi, Vesime Itır Demir, Hürriyet 2024

Emine Uyar, Evrensel 2024